Wong Fook Go, a vándorszerzetes
Chow Ah Naam még hosszú évekig a Shaolin kolostorban maradt és a hagyománynak megfelelően megtanította a stílust egy szerzetestársának. Ezt a szerzetes Wong Fook Go-nak hívták és Chow halála után ő lett a stílus örököse.
Wong Fook Go nagyon magas szintet ért el az alkalmazásban. Vándorló szerzetesként sokat utazott az országban prédikálva és a bölcsességet keresve. Az egyik ilyen utazása során történt, hogy találkozott azzal a fiatalemberrel, aki később a stílus következő nagymestere lett. A találkozásra a Keleti Folyó (Tung Kong) mellett fekvő Wai Yearn nevű faluban került sor.
Si Jo Lao Sui (1866-1942)
Lao Sui kezdetben különböző Shaolin állatstílusokat tanult. Már húszas évei elején híres kungfu mester volt. Hírnevét egy farkassal való küzdelme alapozta meg. Lakóhelyének erdős vidékén sok farkas élt és az itt lakók állandó félelemben éltek, mivel a farkasok nemegyszer megtámadtak és elhurcoltak embereket.
Egy sötét este Lao Sui falujának határában gyalogolt éppen, amikor egy farkas megtámadta. A farkas azonban lassúnak bizonyult a fiatal kungfu mester reflexeihez képest: Lao Sui egyszerűen félrelépett a támadás elől. Amint a farkas megfordult és újra neki ugrott, Lao Sui torkon rúgta és ezzel a földre küldte az állatot. Mielőtt a ragadozó felkelhetett volna, hogy újra támadjon, Lao Sui egy erőteljes taposó technikával megölte.
Amikor a falu lakói tudomást szereztek a történtekről, sokan szerették volna eltanulni azokat a képességeket, amelyekkel Lao Sui megvédte magát. Nevét megismerte az egész vidék és hamarosan sokan jöttek, hogy tanuljanak tőle.
Egy délután a fiatal mester éppen tanítványainak mutatott be néhány állatstílust a falu főterén. Amint képességeit megcsillogtatta a nézőknek, egy szerzetes lépett elő a tömegből és így szólt: “Fiú! A kung-fud alig valamivel jobb a semminél! Hogy gondolod, hogy bárkit is taníthatsz?” Szerencsére az egyik dolog, amit Lao Sui megtanult, az az alázat (szerénység) volt. Ahelyett, hogy mérges és sértődött lett volna, meghajolt a szerzetes előtt és azt mondta: “Szavaiból ítélve az Ön Kung-fujának nagyon jónak kell lennie”.
A szerzetes azt mondta, hogy ha Lao Sui akarja, szívesen próbára teheti képességeit, sőt azt is megengedi neki, hogy ő üssön először. Lao Sui elfogadta az ajánlatot és egy erőteljes egyenes ütéssel támadott. A szerzetes látszólag alig mozdult és mégis, Lao Sui visszalökődött jó néhány lépésnyire. Lao Sui rájött, hogy a szerzetes valami olyasmit mutatott, ami jóval meghaladta az ő képességeit. Tudatosult benne, hogy a szerzetes harci tudása messze felülmúlja az övét. Letérdelt a szerzetes elé és arra kérte, hogy a tanítványa lehessen. Wong Fook Go, mert ő volt a szerzetes, elfogadta tanítványául.
Lao Sui meghívta a szerzetest otthonába, teával kínálata majd megkérdezte tőle: “Amint Önhöz értem, mintha villám sújtott (sokkolt) volna. Hogyan lehet Ön ilyen gyors?” A szerzetes nevetett és így válaszolt:” Te nagyon erős vagy, de én képes voltam az erődet visszavezetni rád. A saját erődet érezted. A technika, amit használtam, erejét a belső energia, a chi adja, de az én stílusom ezt az energiát valami olyanná finomítja, amit mi Geng Khan-nak (sokk erő) hívunk. Gondolj az imádkozó sáskára. Igaz, hogy kicsiny rovar, de kirobbanó erejével nálánál jóval nagyobb ellenfelet is képes legyőzni. Ha szorgalmasan követed tanításomat, te is megtanulhatod ezt az erőt.”
Lao Sui bizonyította, hogy személyiségével érdemes arra, hogy ezt a magas szintű kung-fut megtanulja. Amikor a bemutatóját tartotta azon a délutánon, a szerzetes, aki látta őt, tudta, hogy a fiúból jó kung-fu mester lehet. Amikor kilépett a fiú elé, arrogáns szavaival próbára tette Lao Sui-t, aki bizonyította alázatosságát. Wong Fook Go ezért döntött úgy, hogy tanítványául fogadja.
Hat év múlva Lao Sui mindent megtanult mesterétől és elváltak egymástól. Wong Fook Go tovább utazgatott a megvilágosodást keresve. Lao Sui, a sifu és a sigong iránti tisztelete jeléül, harcművészetét a Chow Család Imádkozó Sáska Stílusának nevezte el. Lao Sui sok iskolát alapított Kínában és Hong Kongban; sok ezer tanítvány jött, hogy a fiatal mestertől tanulhasson.
Négy generáció után Ip Chee Keung a rendszer jelenlegi vezetője, és emellett a Chow Gar iskolákat összefogó szervezet, a Tung Kong Chow Család Imádkozó Sáska Világszövetség elnöke. A valaha titkos Chow Gar stílust ma már szabadon megtanulhatja bárki, akár személyesen a jelenlegi nagymestertől, aki a „láng őrzőjeként” egy valódi tradicionális mester modern korunkban.